کابینت هایگلاس یا ممبران مقایسه جامع

مقایسه کابینت هایگلاس و ممبران

کابینت ها بخش مهمی از آشپزخانه‌ ها را تشکیل می‌ دهند و رنگ و طرح و مدل آن ها تأثیر بسیار زیادی در طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه خواهد داشت. همان طور که ممکن است بدانید کابینت‌ ها از متریال‌ های متفاوتی چون شیشه، چوب، ام دی اف و فلز ساخته می ‌شوند که کابینت‌ های ام دی اف و چوبی جزء پر کاربرد ترین کابینت‌ ها به شمار می ‌روند.

در ساخت کابینت‌ ها از ورق‌ های ام دی اف به‌ صورت خام و دارای روکش استفاده می شود و کابینت‌ های ام دی اف روکش دار نیز در مدل‌ های مختلفی تولید می شوند. از جمله انواع کابینت های ام دی اف می‌ توان به کابینت‌ های هایگلاس و کابینت ممبران اشاره کرد.

ما در این مقاله قصد داریم به مقایسه کابینت هایگلاس و ممبران بپردازیم و مزایا و معایب هر یک را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین بهتر است اول با هر یک از آن ها به‌ طور مجزا آشنا شده و سپس به تفاوت آن دو بپردازیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

کابینت هایگلاس چیست؟ 

به کابینت هایی که دارای مغزی ام دی اف و روکش پلاستیکی به نام پلکسی‌ گلاس هستند، کابینت‌ های هایگلاس گفته می ‌شود. سطح رویی کابینت های هایگلاس به دلیل وجود پلکسی ‌گلاس، حالتی شیشه‌ ای و شفاف داشته و به‌ همین دلیل این کابینت‌ ها به کابینت‌ های براق و شیشه‌ ای معروف هستند. کابینت‌ های هایگلاس دارای رنگ‌ ها و طرح‌ های متفاوتی بوده، از آن ها در سبک‌ های مدرن استفاده‌ شده و دارای سطحی بسیار صاف و یکنواخت هستند.

مزایای استفاده از کابینت‌ های هایگلاس 

از جمله مزایای استفاده از کابینت های هایگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کابینت‌ های هایگلاس نسبت‌ به دیگر کابینت‌ ها دارای قیمت مناسب و مقرون‌ به‌ صرفه ‌ای هستند
 • این کابینت‌ ها دارای سطحی بسیار یکنواخت بوده و دارای درخشندگی و شفافیت بالایی می ‌باشند
 • تنوع رنگ و طرح در کابینت‌ های هایگلاس بسیار بالا بوده و در رنگ‌ های ساده و طرح‌ های متنوع در بازار عرضه می ‌شوند
 • مقاومت کابینت‌ های هایگلاس نسبت‌ به صدمات بیرونی بسیار بالا بوده و دارای دوام و طول عمر مناسبی هستند

معایب استفاده از کابینت‌ های هایگلاس 

از جمله معایب استفاده از کابینت های هایگلاس عبارت است از:

 • میزان لک پذیری و خش پذیری در این کابینت ها نسبت‌ به سایر کابینت ها بسیار بیشتر است
 • در صورت وجود هر گونه خش بر سطح این کابینت ها، در برابر نم و رطوبت بسیار نفوذ پذیر می‌ شوند
 • عدم تشخیص کابینت‌ های هایگلاس ایرانی و ترک توسط مشتریان و خرید هایگلاس های ایرانی به‌ جای ترک

کابینت ممبران چیست؟ 

کابینت های ممبران نیز مانند کابینت های هایگلاس جزئی از کابینت‌ های ام دی اف به شمار رفته و دارای مغزی ام دی اف هستند. بزرگ ترین تفاوت این کابینت‌ ها با کابینت‌ های ام دی اف در روکش به‌ کار رفته در کابینت‌ های ممبران است. با قرار گیری یک لایه پی وی سی بر روی ورق‌ های ام دی اف، کابینت‌ های ممبران ساخته‌ می شوند که از لحاظ دوام و ماندگاری نسبت‌ به ام دی اف بسیار مقاوم‌ تر هستند. همچنین این کابینت‌ ها در طرح‌ ها و رنگ‌ های بسیار متنوعی در بازار عرضه شده و محدودیتی در انتخاب آن ها وجود نخواهد داشت.

مزایای استفاده از کابینت ممبران 

از مزایای استفاده از کابینت ممبران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کابینت های ممبران نسبت‌ به زیبایی و کیفیت بسیار بالا، دارای قیمت بسیار مناسبی نیز هستند
 • این کابینت ها دارای تنوع رنگ و طرح بسیار زیادی در بازار می ‌باشند
 • سطح کابینت‌ های ممبران به‌ صورت یکپارچه بوده و بر خلاف کابینت های چوبی، فاقد گره و و فرو رفتگی می‌ باشند
 • از این کابینت‌ ها علاوه‌ بر سبک مدرن، می ‌توان در سبک کلاسیک نیز برای آشپزخانه‌ ها استفاده نمود

معایب استفاده از کابینت های ممبران 

معایب استفاده از کابینت های ممبران شامل موارد زیر می باشد:

 • این کابینت ها به دلیل دارای یک لایه پی وی سی بر سطح خود، در مقابل نور خورشید از مقاومت بسیار کمی بر خوردار بوده و ممکن است دچار تغییر رنگ شوند
 • اگر از چسب با کیفیت در ساخت کابینت های ممبران استفاده نشود، کیفیت این کابینت ها به‌ شدت کاهش یافته و پس‌ از مدتی استفاده شکل اولیه خود را از دست خواهند داد
 • امکان تعمیر این کابینت‌ ها با طرح و رنگ هم ‌نوع خود وجود نخواهد داشت
 • در صورت وجود هر گونه خش بر روی این کابینت‌ ها، مقاومت خود را در برابر نفوذ نم و رطوبت از دست خواهند داد
 • کابینت های ممبران در برابر حرارت بسیار ضعیف عمل کرده و نباید از آن ها در اطراف اجاق گاز استفاده نمود

تفاوت کابینت هایگلاس با کابینت ممبران 

از جمله تفاوت‌ های موجود بین کابینت‌ های هایگلاس و ممبران می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از لحاظ قیمت

با توجه به مشاهدات می ‌توان گفت که کابینت‌ های ممبران با کیفیت، از لحاظ قیمت با کابینت‌ های هایگلاس ترک تفاوت چندانی نداشته اما می ‌توان گفت که کابینت‌ های هایگلاس کمی گران‌ قیمت‌ تر از کابینت‌ های ممبران هستند.

 • تنوع در رنگ و طرح

تنوع طرح در کابینت های ممبران به دلیل ایجاد نقش‌ و نگار ها و کنده ‌کاری‌ های گوناگون و ظریف بسیار بیشتر بوده و نسبت‌ به کابینت‌ های هایگلاس از تنوع بالاتری در طرح و رنگ برخوردار هستند. کابینت ‌های هایگلاس نیز از رنگ‌ بندی بسیار بالایی بر خوردار بوده اما نسبت‌ به کابینت های ممبران، قابلیت ابزار خوری و ایجاد طرح و نقش بر روی سطح خود را نخواهند داشت.

 • از لحاظ اجرا و نصب

نصب و اجرای کابینت های هایگلاس بسیار راحت بوده و پس‌ از انتخاب طرح و رنگ، ورق‌ های این کابینت ها به‌ راحتی برش خورده و در محل خود نصب می ‌شوند. اما برای اجرای کابینت های ممبران، ابتدا باید طرح آن توسط مشتری انتخاب‌ شده، پس‌ از انتخاب طرح و اجرای کنده‌ کاری بر روی آن، لایه پی وی سی بر روی آن نصب شده سپس در آشپزخانه اجرا شوند. بنابراین نصب و اجرای کابینت های هایگلاس بسیار راحت‌ تر از کابینت‌ های ممبران بوده و در مدت زمان کمتری اجرا می ‌شوند.

 • از لحاظ دوام و ماندگاری

همان طور که در ابتدای مقاله در قسمت معایب کابینت های ممبران گفته شد، کیفیت چسب به‌ کار رفته در اتصال لایه پی وی سی به ورق های ام دی اف در کابینت های ممبران در مقاومت این کابینت ها نقش بسیار مهمی دارد. با توجه به اینکه این کابینت‌ ها در شرکت‌ های مختلف با کیفیت‌ های بسیار متفاوتی ساخته می ‌شوند، ممکن است پس‌ از مدتی استفاده لایه پی وی سی از رویه تخته بلند شده و شکل اولیه خود را از دست بدهد. اما بر خلاف کابینت های ممبران، کابینت‌ های هایگلاس در شرکت توسط دستگاه ساخته و برش داده‌ شده و به‌ همین دلیل از دوام، ماندگاری و مقاومت بسیار بیشتری نسبت‌ به کابینت های ممبران برخوردار هستند.

 • از لحاظ لک پذیری

کابینت های هایگلاس به دلیل سطحی براق، شفاف و یکنواخت نسبت‌ به کابینت های ممبران بسیار لک پذیر تر بوده و باید به‌ طور مداوم تمیز شوند.

با توجه به مطالب ارائه‌ شده و مقایسه کابینت‌ های هایگلاس و کابینت های ممبران، نمی ‌توان برتری میان این دو کابینت در نظر گرفت. زیرا انتخاب کابینت‌ ها بسیار سلیقه ‌ای بوده و مشتریان با توجه به سلیقه و شرایط دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود، می ‌توانند هر کدام از کابینت‌ های هایگلاس و یا ممبران را انتخاب کرده و استفاده نمایند.

مطالعه مقاله راهنمای خرید کابینت می تواند شما عزیزان را در انتخاب نوع کابینت دلخواهتان یاری دهد.

شما می‌ توانید برای دیدن تنوع طرح و رنگ در کابینت‌ های هایگلاس و ممبران و همچنین خرید آن ها به فروشگاه متین هایگلاس طراح و تولید کننده انواع کابینت در کرج مراجعه کرده و محصولات را از نزدیک مشاهده نمایید.

در پایان

متین هایگلاس ، دارای بیش‌ از ۸ سال سابقه در زمینه فروش و اجرای انواع صفحات کابینت، مانند ورق‌ های هایگلاس و ممبران و ورق‌ های ام دی اف می ‌باشد. این شرکت دارای انواع برند های ایرانی و خارجی در محصولات خود بود و از جمله این محصولات، دارای انواع دیوار پوش و کفپوش و همچنین ابزار و یراق آلات نیز می ‌باشد. شما می ‌توانید برای دریافت قیمت کابینت‌ های هایگلاس و ممبران، با گروه بازرگانی متین هایگلاس تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button