مقایسه کابینت پلی اورتان و پلی استر


کابینت‌ ها قسمت بسیار مهمی را در آشپزخانه ها تشکیل می‌ دهند و نما و ظاهر آن‌ ها، تأثیر بسیار زیادی در نوع دکوراسیون داخلی آشپزخانه ها خواهد داشت. در ساخت کابینت‌ ها از مواد اولیه متفاوتی چون ام دی اف، چوب و فلز استفاده‌ شده و در تنوع گسترده ‌ای از تنوع رنگ عرضه می‌ شوند. در کابینت‌ های چوبی، همانطور که از نام آن‌ ها مشخص است از چوب‌ های طبیعی متفاوتی استفاده‌ شده و به دلیل ساختار و ظاهری طبیعی، می‌ توانند نمای بسیار خاصی را در سبک کلاسیک ایجاد نمایند. در کابینت‌ های ام دی اف نیز، از تخته های ام دی اف با روکش های متفاوتی چون هایگلاس، پی وی سی ، ممبران و غیره استفاده‌ شده که هر کدام از این روکش‌ ها دارای ویژگی‌ ها، مزایا و معایب منحصر به‌ فرد خود هستند. در برخی از کابینت هایی که دارای ساختار ام دی اف هستند، به‌ جای روکش بر روی آن‌ ها، از ۲ رنگ متفاوت استفاده می‌ شود که این ۲ نیز دارای ویژگی‌ های متفاوتی با یکدیگر هستند. استفاده از این رنگ‌ ها در صنعت کابینت سازی، کابینت‌ های پلی اورتان و کابینت‌ های پلی استر را تشکیل می‌ دهد که در ادامه مقاله به مقایسه این ۲ کابینت و بررسی ویژگی‌ ها و مزایای آن‌ ها را خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

کابینت پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان جزء رنگ‌ های صنعتی محسوب شده و پس‌ از اجرا بر روی کابینت‌ ها، روکشی بادوام، مستحکم و همچنین مقاوم در برابر آب را به وجود می‌ آورد. رنگ‌ های پلی اورتان نسبت‌ به سایر رنگ‌ های صنعتی بسیار دیرتر خشک‌ شده و از این رنگ علاوه در ساخت کابینت، بر روی طیف گسترده‌ ای از مبلمان‌ های چوبی نیز استفاده می‌ شود. کابینت‌ های پلی اورتان در برابر خش پذیری، نفوذ رطوبت و نم، تغییر رنگ، حرارت و آتش‌ سوزی و غیره بسیار مقاوم و مستحکم هستند.

رنگ‌ های پلی اورتانی که بر پایه‌ روغن هستند، دارای ماندگاری بسیار بیشتری بر روی کابینت‌ ها بوده و در مقابل نیاز به زمان بیشتری برای خشک شدن خواهند داشت. به‌ همین دلیل تولیدکنندگان کابینت‌ ها جهت خشک شدن سریع رنگ، از پلی اورتان هایی که بر پایه آب هستند استفاده می‌ کنند.

مزایای استفاده از کابینت‌ های پلی اورتان

از جمله مزایای استفاده از کابینت پلی اورتان می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وجود رنگ پلی اورتان بر روی سطح کابینت ها، سبب ایجاد روکشی بسیار مقاوم در برابر سایش می‌ شود.
 • کابینت های پلی اورتان از ماندگاری، دوام و طول عمر بالایی برخوردار هستند.
 • کابینت های پلی اورتان در طیف گسترده‌ ای از رنگ‌ ها متناسب با طراحی‌ های متفاوت آشپزخانه‌ ها عرضه می‌ شوند.
 • کابینت هایی که بر روی آن‌ ها از رنگ پلی اورتان استفاده‌ شده است، از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای سطحی یکدست، یکنواخت و بدون درز می‌ باشند.
 • این کابینت ها مقاومت بالایی در برابر نفوذ نم و رطوبت و همچنین حرارت داشته و در اثر قرار گیری در مقابل نور خورشید، رنگ خود را از دست نخواهند داد.
 • همچنین رنگ‌ های پلی اورتان در دسته رنگ‌ های صنعتی محسوب شده و در برابر بسیاری از حلال‌ ها و مواد شیمیایی از خود مقاومت بالایی نشان می‌ دهند.

کابینت پلی استر چیست؟

رنگ‌ های پلی استر، بهترین پوشش برای کابینت‌ های امروزی بوده و می‌ توانند روکشی بسیار شیک و زیبا را به وجود آورند. کابینت های پلی استر دارای پوششی شفاف هستند و در رنگ‌ های بسیار متنوعی عرضه شده و افراد می‌ توانند با توجه به سلیقه و نوع دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود، هر کدام از آن‌ ها را انتخاب کرده و اجرا نمایند.

مزایای استفاده از کابینت پلی استر

از جمله مزایای استفاده از کابینت پلی استر می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کابینت‌ ها از قیمت مناسب و مقرون‌ به‌ صرفه ای برخوردار هستند.
 • کابینت های پلی استر در رنگ‌ های متنوع عرضه شده و متناسب با دکوراسیون‌ های متفاوت آشپزخانه‌ ها می‌ باشند.
 • کابینت های پلی استر دارای مقاومت مناسبی در برابر خش، رطوبت و حرارت هستند.
 • کابینت های پلی استر دارای سطحی شفاف بوده و دارای وزن سبکی هستند.

تفاوت های کابینت پلی اورتان و پلی استر

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده، کابینت‌ های پلی اورتان و پلی استر هر کدام دارای ویژگی‌ های متفاوتی هستند و از جمله تفاوت‌ های آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقاومت در برابر خوردگی

کابینت های پلی اورتان دارای پوششی بسیار مقاوم و مستحکم بوده و همچنین مقاومت آن‌ ها در برابر سایش و خوردگی نیز از کابینت‌ های پلی استر بسیار بالاتر است.

 • مقاومت در برابر رطوبت و حرارت

کابینت های پلی استر دارای مقاومت مناسبی در برابر نفوذ نم و رطوبت و همچنین حرارت هستند اما کابینت‌ های پلی اورتان، از مقاومت بسیار بیشتری برخوردار می‌ باشند.

 • میزان لک پذیری

کابینت‌ های پلی اورتان نسبت‌ به کابینت های پلی استر، لکه، روغن و چربی بسیار کمتری را به خود جذب کرده و در برابر نفوذ جوهر و مرکب نیز مقاوم هستند.

 • قیمت

کابینت های پلی اورتان و پلی استر بر اساس فاکتور های متفاوتی دارای قیمت‌ های مختلفی بوده و بر اساس رنگ، کیفیت متریال، نوع طراحی و اجرا، برند کابینت و غیره متفاوت می‌ باشند. اما در کل می‌ توان گفت که کابینت‌ های پلی اورتانی که از برند های شناخته‌ شده و یا خارجی می‌ باشند، از قیمت بالاتری نسبت‌ به کابینت های پلی استر برخوردار هستند.

 • انعطاف‌پذیری

ماده جامد در کابینت‌ های دارای روکش پلی استر، ۹۶ درصد بوده و در کابینت‌ های پلی اورتان بین ۵۰ تا ۶۵ درصد است. بنابراین کابینت‌ های پلی استر از ماده جامد بیشتری نسبت‌ به کابینت های پلی اورتان برخوردار بوده و در نتیجه انعطاف‌ پذیری کابینت‌ های پلی اورتان نسبت‌ به کابینت های پلی استر بسیار بیشتر است.

 • مقاوم در برابر اشعه یو وی

هر ۲ رنگ صنعتی پلی اورتان و پلی استری که در کابینت‌ ها استفاده شده‌ اند، در برابر اشعه یو وی مقاوم بوده و دچار تغییر ظاهر و تغییر حالت نخواهند شد.

 • قدرت مکانیکی و استحکام کششی

کابینت هایی که از رنگ‌ های پلی استر بر روی سطوح آن‌ ها استفاده شده‌ است، دارای استحکام کششی و قدرت مکانیکی بسیار بالایی نسبت‌ به کابینت هایی هستند که بر روی آن‌ ها از رنگ‌ های پلی اورتان به کار برده شده‌ است.

 • وزن

وزن کلی کابینت های پلی اورتان نسبت‌ به کابینت‌ های پلی استر بیشتر بوده و به‌ طور کلی رنگ‌ های پلی استر از وزن بسیار کمتری نسبت‌ به رنگ‌ های پلی اورتان برخوردار می‌ باشند.

 • زمان خشک شدن

رنگ‌ های پلی اورتانی که بر روی کابینت‌ ها استفاده می‌ شوند، زمان بسیار کمی را برای خشک شدن نسبت‌ به رنگ‌ های پلی استر به خود اختصاص می‌ دهند.

با توجه به تفاوت‌ ها و مقایسه انجام‌ شده در میان کابینت‌ های پلی اورتان و کابینت‌ های پلی استر، هر کدام از این کابینت‌ ها از ویژگی‌ های متفاوتی برخوردار بوده و نمی ‌توان برتری را میان این ۲ در نظر گرفت. بنابراین کسانی که قصد خرید کابینت و تغییر دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود را دارند، می‌ توانند بر اساس نیاز و نوع طراحی داخلی، هر کدام از این کابینت ها را در تنوع گسترده‌ ای از رنگ‌ ها انتخاب کرده و توسط نصابان و تکنسین های متخصص در این حرفه اجرا نمایند.


اینجا بخوانید: معرفی چوب های رایج در ساخت کابینت

در پایان

 متین هایگلاس ، دارای بیش‌ از ۸ سال سابقه در زمینه فروش و اجرای انواع صفحه کابینت بوده و از بهترین و شناخته‌ شده‌ ترین برند ها در محصولات خود استفاده می‌ کند. این مجموعه علاوه‌ بر فروش صفحه کابینت، انواع یراق آلات، ابزار، چوب‌ های خارجی و ایرانی و همچنین انواع کفپوش و دیوار پوش را در مجموعه خود عرضه کرده و از جمله برند های موجود در متین هایگلاس می‌ توان به آرین سینا، اکو بست، دکو پنل، فرامید، کلاسیک و غیره اشاره نمود.

عزیزانی که قصد خرید انواع صفحه کابینت هم چون کابینت‌ های پلی اورتان و پلی استر را دارند، می‌ توانند به مجموعه متین هایگلاس به عنوان بهترین کابینت سازی در کرج واقع در ملارد مراجعه کرده و یا توسط شماره‌ های درج شده در سایت، با این مجموعه در تماس باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button