کابینت ملامینه چیست؟ مزایا و معایب آن

کابینت ملامینه

آشپزخانه از قسمت‌ های بسیار متفاوتی تشکیل شده‌ است که مهم‌ ترین بخش آن را کابینت‌ ها تشکیل می ‌دهند. در واقع این کابینت‌ ها هستند که آشپزخانه‌ ها را تکمیل کرده و طرح و رنگ موجود در آن ها، سبب ایجاد دکوراسیون کلی در این فضا ها می ‌شود. کابینت ‌ها از متریال‌ های گوناگون و در طیف گسترده‌ ای از طرح‌ ها و رنگ‌ های متفاوت طراحی و ساخته می ‌شوند. از جمله متریال‌ های به‌ کار رفته در ساخت کابینت ها می ‌توان به انواع چوب‌ های طبیعی، ام دی اف با روکش های متفاوت، فلز و غیره اشاره نمود. یکی از رایج ترین کابینت هایی که امروزه بسیار کاربردی بوده و دارای طرفداران بی ‌شماری است، کابینت هایی از جنس ملامینه هستند. پس در ادامه برای آشنایی بیشتر با کابینت ملامینه با ما همراه باشید.

کابینت ملامینه چیست؟

کابینت ملامینه، کابینت هایی هستند که عمدتا مغزی به‌ کار رفته در آن ها از جنس ام دی اف بوده و بر روی آن ها از روکشی بسیار ظریف به نام ملامینه استفاده می ‌شود. این روکش‌ ها، جزء ارزان‌ ترین و سبک‌ ترین روکش‌ های به‌ کار رفته بر روی تخته های ام دی اف هستند و در طیف گسترده ‌ای از رنگ‌ ها و طرح‌ های گوناگون عرضه می ‌شوند.

از ورق‌ های ملامینه علاوه بر ساخت کابینت‌ ها، در ساخت انواع کمد دیواری ها و همچنین تجهیزات سرویس‌ های بهداشتی و حمام ها نیز استفاده می ‌شود. جنس روکش‌ های ملامینه از پلاستیک بسیار سختی بوده و در مقابل آسیب‌ های جانبی بسیار مقاوم هستند.

تفاوت کابینت های ام دی اف و ملامینه

مواد اولیه اصلی به‌ کار رفته در تمامی کابینت های ام دی اف، از خرده چوب است و در ضخامت ها، ابعاد و اندازه های متفاوتی برای ساخت کابینت‌ های گوناگون عرضه می ‌شوند. تخته فیبر های به‌ کار رفته در کابینت‌ های ام دی اف دارای چگالی متوسط هستند و در حرارت، دما و فشار بسیار بالا در کارگاه‌ های ام دی اف سازی، تولید می ‌شوند. ورق ام دی اف خام که فاقد روکش است، از مقاومت و استحکام بسیار پایینی در برابر آسیب‌ ها برخوردار بوده و در برابر نفوذ نم و رطوبت بسیار آسیب‌ پذیر است.

یکی از مهم‌ ترین تفاوت‌ ها میان کابینت‌ های ام دی اف و ملامینه نیز در همین وجود روکش‌ ها است. کابینت‌ های ملامینه دارای روکشی بسیار سخت از جنس پلاستیک هستند که دارای دوام، مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی بوده و در برابر صدماتی چون خش، ساییدگی، حرارت و همچنین رطوبت بسیار مقاوم هستند. اما برخلاف کابینت های ملامینه، کابینت‌ های ام دی اف خام، بسیار آسیب‌ پذیر هستند و از دوام و ماندگاری بسیار پایینی در برابر نم، رطوبت، حرارت و خش پذیری  برخوردار می ‌باشند.

خصوصیات کابینت‌ های ملامینه

همانطور که گفته شد، روکش‌ های به‌ کار رفته در کابینت های ملامینه، جزء ارزان‌ ترین روکش‌ ها در کابینت‌ ها به شمار رفته و این مدل از کابینت ها دارای وزن بسیار سبکی می‌ باشند. همچنین این کابینت‌ ها دارای طرح‌ های بسیار ظریفی هستند و در رنگ‌ های بسیار متنوعی قابل اجرا هستند. از کابینت های ملامینه می ‌توان به‌ صورت تک و یا ترکیبی با سایر کابینت ها مانند کابینت های هایگلاس در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه ها استفاده نمود.

روکش به‌ کار رفته در کابینت های ملامینه نیز دارای طرح‌ های برجسته ‌ای است و یکی از عمده ‌ترین تفاوت‌ های میان این کابینت‌ ها با ورق‌ های ام دی اف نیز در همین طرح‌ های برجسته است.

انواع کابینت های ملامینه

به‌ طور کلی کابینت‌ های ملامینه براساس مغزی استفاده‌ شده در آن ها، به کابینت‌ های ملامینه ساخته‌ شده از ام دی اف و ساخته‌ شده از نئوپان تقسیم ‌بندی می ‌شوند.

مغزی ام دی اف و نئوپان دارای تفاوت‌ های بسیاری با یکدیگر هستند که از جمله تفاوت‌ های آن ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بافت ورق ‌های ام دی اف نسبت‌ به ورق‌ های نئوپان بسیار فشرده‌ تر و متراکم‌ تر است.
 • ورق‌ های ام دی اف نسبت‌ به ورق‌ های نئوپان از مقاومت و استحکام بسیار بیشتری در برابر آسیب‌ های جانبی برخوردار هستند.
 • چگالی ورق‌ های ام دی اف نسبت‌ به ورق‌ های نئوپان بسیار بالا بوده و سنگین‌ تر از ورق‌ های نئوپان می‌ باشند.
 • از جمله کاربرد های ورق‌ های ام دی اف می ‌توان به استفاده از آن ها در ساخت انواع کابینت، کمد دیواری ها، انواع میز، کتابخانه و غیره اشاره نمود، از جمله کاربرد های ورق‌ های نئوپان نیز می ‌توان به استفاده از آن ها در کمد دیواری ها، دکوری ها و انواع سرویس‌ های خواب اشاره کرد.
 • کیفیت متریال به‌ کار رفته در ورق‌ های ام دی اف نسبت‌ به ورق ‌های نئوپان بسیار بیشتر بوده و این ورق‌ ها دارای قیمت نسبتاً بالاتری در مقایسه با ورق‌ های نئوپان هستند.
 • مقاومت ورق‌ های ام دی اف در برابر نفوذ نم و رطوبت و همچنین حرارت نسبت‌ به ورق‌ های نئوپان بسیار بیشتر است.
 • با توجه به تفاوت‌ های میان ورق‌ های ام دی اف و نئوپان، کابینت های ملامینه ای که از مغزی ام دی اف ساخته شده ‌اند، از کیفیت، دوام و ماندگاری و مقاومت بسیار بیشتری برخوردار بوده و بسیار پرطرفدار تر هستند.

مزایای استفاده از کابینت‌ های ملامینه

از جمله مزایای استفاده از انواع کابینت های ملامینه می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقرون‌ به‌ صرفه

یکی از مزایای اصلی استفاده از کابینت‌ های ملامینه، قیمت بسیار مناسب و فوق ‌العاده مقرون‌ به‌ صرفه‌ آن ها است. این کابینت ها به‌ راحتی در دسترس بوده و با صرف کمترین هزینه می ‌توان با استفاده از کابینت های ملامینه در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ها، تغییر شگفت ‌انگیزی ایجاد کرد.

 • سهولت در نگهداری

نگهداری از کابینت های ملامینه بسیار آسان بوده و به‌ راحتی توسط یک دستمال نمدار نیز قابل تمیز شدن هستند.

 • دوام و استحکام بسیار بالا

این کابینت ها طوری طراحی شده ‌اند که از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و در عواملی چون نفوذ نم و رطوبت، حرارت، قرارگیری در مجاورت نور خورشید و تغییر رنگ بسیار مقاوم بوده و در طی مدت‌ ها استفاده دچار آسیب نمی ‌شوند.

 • تنوع در رنگ

کابینت‌ های ملامینه در طیف گسترده‌ ای از رنگ‌ ها و طرح‌ های گوناگون عرضه شده و مشتریان می ‌توانند مطابق با سلیقه و نوع دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود، هر کدام از آن ها را انتخاب کرده و استفاده نمایند.

معایب استفاده از کابینت ملامینه

از جمله معایب استفاده از کابینت ملامینه می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آسیب ‌پذیری در مقابل رطوبت

آسیب ‌پذیری کابینت‌ های ملامینه در برابر آب نسبت‌ به سایر کابینت ها بسیار بیشتر است. اما این آسیب ‌پذیری بسیار نگران‌ کننده نخواهد بود زیرا با نگهداری درست از این کابینت‌ ها، می ‌توان به مدت طولانی‌ از آن ها استفاده نمود.

 • مستعد خرد شدگی

کابینت‌ های ملامینه در مقایسه با سایر کابینت‌ ها، بسیار مستعد خرد شدگی و خش پذیری می ‌باشند. به‌ خصوص کابینت هایی که در مغزی آن ها از نئوپان استفاده شده‌ است بسیار آسیب ‌پذیر تر بوده و امکان خرد شدگی در آن ها بسیار بیشتر از کابینت‌ های ملامینه ای است که دارای مغزی ام دی اف هستند.

 • نصب و اجرای سخت

به دلیل حساسیت موجود در ورق‌ های ملامینه، نصب و اجرای آن ها نیاز به‌ دقت و حساسیت بسیار بالایی داشته و ممکن است بسیار سخت‌ تر از سایر کابینت‌ ها اجرا شوند. بنابراین نصب این کابینت ها باید توسط نصابان و تکنسین هایی بسیار حرفه ‌ای در این زمینه انجام‌ شود تا با دقت بسیار بالا و بدون هیچ گونه آسیب به ورق‌ های ملامینه، این کابینت ها را اجرا و نصب نمایند.


اینجا بخوانید: راهنمای خرید کابینت

در پایان

مشتریان عزیز می ‌توانند جهت انتخاب و خرید انواع کابینت های ملامینه مطابق با سلیقه خود، به شرکت متین هایگلاس تولید کننده انواع کابینت در کرج مراجعه کرده و سفارشات خود را انجام دهند. شرکت متین هایگلاس، ارائه دهنده انواع محصولات چوبی و تجهیزات و یراق آلات لازم برای ساخت کابینت‌ ها بوده و محصولات خود را با بالا ترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می‌ کند. شما می ‌توانید جهت اطلاع از قیمت انواع کابینت‌ ها و چگونگی نصب و اجرای آن ها، با متین هایگلاس تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button